Converse Bebek Patiği Yapımı

  • 7.129 kez görüntülendi.
Converse Bebek Patiği Yapımı

Minik bebekleriniz için rahatça giydirebileceğiniz çok hoş converse ayakkabı görünümlü patiğin yapılışını sizlerle paylaşıyorum. Soğuk havalarda ve bahar mevsiminde bu patikler bebekleriniz için çok kullanışlı olacağından eminim. Anlatacağım  1 ile 2 yaş arasındaki bebeklerinize 22-23 numara için uygundur. Converse patiği istediğiniz renk ipleri kullanarak  rengarenk hoş bir hava katabilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler

Tığ ( sıfır ya da 1 numara)

Örgü ipi ( çok kalın olmamalı )

1. Adım : Patik Tabanı Yapımı

22 – 23 numara bir patik için 23 tane zincir çekiyoruz. 23 zincirden sonra bir ilmek daha alıp içine  iki dolgu yaparak topuk kısmındaki ilk dönen kısmını yapıyoruz. Patiğin tabanı için 15 adet yalancı trabzan  yaparak devam ediyoruz. Daha sonra ise tam trabzana geçerek son zincirin içine de 7 adet trabzan yapıyoruz. Bu şekilde ayakucu kısmının da döngüsü yapmış oluyoruz. Diğer sıraları da trabzan yaparak ve uç kısımlarına geldiğimizde döngü yerlerine ise tabanda gerginlik oluşmaması içinde her yuvanın içine iki trabzan yaparak oluşturuyoruz. Son olarak da birleşme yerine geldiğimizde de iki zincir çekip birleştirerek tabanı bitirmiş oluyoruz.

 

2. Adım : Taban ve Ön Bağlantısı

Patiğe ayakkabı şeklini verecek olan kısım için ise tabanı bitirdiğimiz noktada 3 zincir çekip yukarıya doğru çıkıyoruz ve ilmekleri tek alarak arttırma yapmadan  iki sıra halinde işliyoruz. Yaptığınız patiğin bu şekilde çukur kısmını oluşturmuş olduk.

3. Adım : Ön  Burun Kısmı

İşlemiş olduğumuz tabanın çukur kısmını simetrik olarak ikiye katlayıp ön ucun tam ortasından  3 ilmek sağa 3 ilmek sola sayarak ortadaki ilmekle beraber 7 ilmek olacak şekilde örmeye başlıyoruz. 7 ilmek tamamlandıktan sonra bir tane atlayıp ikinciye sabitleyerek bir zincir çekip yine bir tane atlıyoruz ve döndürüp her sırada bir ilmek artacak şekilde yani 8 ilmek daha örüyoruz. Bu işlem yapacağınız patiğin boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

4.Adım : Dil Kısmı 

İşlediğimiz ön burun kısmı bıraktığımız yerden başlayarak  sağdan ve soldan bir tane arttırarak sığ iğne ya da trabzan yaparak burnun diğer ucuna kadar işliyoruz.  Dil  kısmını nasıl işlerseniz diğer kısımları da emanet durmaması için o modelle işlemeniz patik için bir bütünlük oluşturacaktır.

5. Adım : Yan Kısmı

Patiğin yan kısmı dediğimiz yer bileklere gelen kısımlarıdır. Patiğin dil ve burun kısmının kesiştiği kısımda işleyeceğiniz yan kısmın üzerine gelerek hoş bir görünüm bırakması için içeriden yani öne doğru bir iki ilmek daha fazla işleyin.  İki ilmek önceye tığı batırıp iki zincir çekerek o sırayı trabzan ya da sık iğne ile ilk sırayı sonuna kadar işleyin. Aralarda ise diğer sıralara geçmek için  sık iğne yapın. Patiğin ön kısmını çapraz etkisi yaratmak için ise üç zincir çekip bir ilmek atlayıp ikinci ilmekten başlayarak trabzanla ikinci sıranında sonuna gelene kadar işleyip son kalan iki ilmekte de bir ilmek atlayıp çapraz etki her iki tarafta da olması için her sırada yapmalısınız. Kaç sıra işleyecekseniz yan kısımlarının elinizin sıklığına ya da gevşekliğine göre ayarlayabilirsiniz ama 3 ya da 4 sıra işlemeniz yeterli olur. Böylelikle bilek kısmıda bitmiş oluyor.

6. Adım : Yıldız Motifi Yapımı 

Converse patiğin amblemi olan yıldız  motifini yapmak için 10 tane trabzan dolgu ile bir yuvarlak oluşturun. Daha sonra farklı bir renkle yuvarlağın ortasına yıldız şeklini işleyin.

Bağcık kısmı için de yeterli uzunlukta zincir çekerek kullanabilirsiniz.

 

 

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ